Polska ma jeden z najdroższych systemów wspierania odnawialnych źródeł energii w Europie. Opłaty za brak zielonej energii w 2009 r. podwoiły się – pisze „Rzeczpospolita”.
Jak informuje „Rzeczpospolita”, zakłady energetyczne, które nie wywiązały się w ubiegłym roku z obowiązku sprzedaży zielonej energii, wpłaciły do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 796 mln zł kar – dwukrotnie więcej niż w 2008 r. Zgodnie z prawem firmy musiały dostarczyć odbiorcom 8,7 proc. energii z odnawialnych źródeł. Wypełniły tylko dwie trzecie tego obowiązku.
Polska wyda na wsparcie inwestycji w energetykę odnawialną w latach 2007 – 2013 ok. 1,3 mld euro z funduszy krajowych i unijnych – zakłada Ministerstwo Gospodarki. To niewiele w porównaniu z innymi państwami UE. Niemcy przeznaczają na ten cel 3,2 mld euro, Wielka Brytania – 2,9 mld euro, Hiszpania – 2,8 mld euro, a Francja – 2,1 mld euro – wylicza amerykańska firma Pew Environment Group.
NFOŚiGW zapowiada zwiększenie pożyczek dla ekologicznych elektrowni. W przyszłym miesiącu ruszy konkurs, którego beneficjenci dostaną 900 mln zł pożyczek z funduszu.
Źródło: WNP